Przygotowanie kiełków niesie ze sobą kilka niedogodności - absorbuje nieco czasu, a niekiedy nie wychodzi zbyt dobrze, bo kiełki na przykład się zepsują podczas tego procesu. Normalnie nie jest to problemem, ale zdarzają się sytuacje gdy chcemy sobie ułatwić życie - u mnie na przykład było tak w okresie opieki nad chorym członkiem rodziny - ptaki zeszły wtedy na drugi plan i chciałem mieć "gotowce" na każdy okres życia moich amadyn, bo nie miałem dla nich czasu - dlatego też przetestowałem kiedyś między innymi zamienniki kiełków.
W zasadzie wiem tylko o trzech opcjach, które są dostępne w naszym regionie - jedna z nich to sztucznie stworzony substytut o nazwie Perle Morbide, a dwie kolejne, to "gotowce": kiełki w słoiku Claus, oraz Germix - suszone kiełki. Zacznę właśnie od tej ostatniej opcji:
1. Germix Exotic
Germix to ziarna suszone we wstępnym okresie kiełkowania. Proces suszenia został opracowany w taki sposób, żeby nie stracić większości składników odżywczych zawartych w kiełkach. Słowo od producenta:
"Germix to mała włoska firma założona przez Nello Formisano, który opatentował innowacyjną technologię kiełkowania i szybkiego suszenia nasion. Germix eliminuje wszystkie problemy związane z domowym przygotowaniem kiełków i zachowuje niezmienione właściwości odżywcze świeżych skiełkowanych nasion. Germix ma bardzo wysoką moc odżywczą i jest lekkostrawny, ponieważ węglowodany są w łatwo przyswajalnej formie; ułatwia karmienie piskląt i przyspiesza ich wypierzenie, dostarczając im aminokwasów, witamin i minerałów.
Technologia Germix® realizowana jest w nowoczesnym zakładzie produkcji przemysłowej, który dzięki niezwykle wysokim standardom jakości jest w stanie zaspokoić rosnący popyt na ten produkt.
Zakład posiada skomputeryzowany system kontroli modulacji kiełkowania i suszenia kiełków. Strumień powietrza docierający do kiełków jest filtrowany przez dwa wysokowydajne filtry, które pozwalają wyeliminować wszelkie cząstki stałe i/lub zanieczyszczenia. Powietrze obiegowe jest stale monitorowane poprzez ciągłą kontrolę wilgotności i temperatury. Ponadto, powietrze obiegowe jest ozonowane, aby uniknąć wszelkich zanieczyszczeń grzybami i bakteriami.
Komory produkcyjne są sterylizowane i odkażane przy każdym procesie produkcyjnym. wszystkie partie produkcyjne są analizowane i certyfikowane pod względem jakości mikrobiologicznej."
Paczka i same ziarna wyglądają tak:



Powyżej widać "Germix Exotic", który idealnie nadaje się dla amadyn - są też mieszanki dla innych gatunków. Moje ptaki uwielbiają te ziarna i nie ma żadnego problemu z ich pobieraniem - w mieszance są bowiem dokładnie te ziarna, które znają na co dzień z karmy podstawowej - czyli różne gatunki prosa i kanar. W powiększeniu wygląda tak (jak widać nie każde ziarno ma wystający "kiełek" - są suszone na wczesnym etapie kiełkowania, gdy ziarno ma największą wartość odżywczą):

Jak podawać Germix? Można suchy, można też namoczony - w tym drugim przypadku moczymy ziarno przez 20 minut w proporcji 2 miarki ziarna na 1 miarkę wody - czyli na przykład dwie łyżeczki ziarna i jedna łyżeczka wody. Przy czym obie wersje są równie chętnie jedzone przez ptaki - namoczenie ma ewentualnie sens, gdy chcesz do ziaren coś dołożyć (na przykład suplement typu Prima).

Moczony i suchy Germix
Co jest istotne - moczony Germix trzeba usunąć po kilku godzinach. Z kolei otwartą paczkę należy trzymać w suchym miejscu lub przesypać ziarno do szczelnego pojemnika - nawet niewielka wilgoć może zepsuć całość karmy. Tych ziaren nie da się już po raz kolejny wykiełkować, na przykład żeby zrobić z nich zielonki - jeśli namoczyłeś ziarno, to wyrzuć nie zjedzone resztki, bo się zepsuje.
Gdzie kupić i za ile? No tu jest problem, bo w polskich sklepach nie znalazłem tych ziaren. Kiedyś sizalnet miał mieszankę Germix bodaj dla szczygłów, ale dla amadyn, w momencie gdy to piszę, chyba nikt nie ma - zostaje więc kupienie za granicą. Tak też zrobiłem i żeby się to opłacało, zrobiłem większe zakupy (bo koszty przesyłki są spore). Cena 4kg mieszanki to zwykle około 25 Euro, ja dorwałem promocję za 22 Euro, 1kg zwykle kosztuje około 10 Euro. Przykładowe sklepy: Animalis lub u źródła: Hobby Natura Ornitologia
Jak ktoś bardzo chce wypróbować to z kilo czy dwa mogę odsypać i odsprzedać - proszę o email w takim przypadku. *(nieaktualne)
2. Claus Keimfutter
To w zasadzie namoczone/wstępnie skiełkowane ziarna spakowane do słoika. Mieszanka ze zdjęcia jest dla różnych gatunków "małej egzotyki" i dlatego, w przeciwieństwie do Germix, tutaj moje ptaki wybierały tylko ulubione ziarna, zostawiając inne. Generalnie tyłka nie urywa, ale przy braku alternatyw może być. Słoik trzeba zużyć w ciągu tygodnia po otwarciu, więc warto całość od razu podzielić na małe części i zamrozić w torebeczkach - wtedy mamy dostępne kiełki przez znacznie dłuższy czas.


Wygląd ziaren
Kiełki Claus można bez problemu dostać w polskich sklepach zoologicznych nastawionych na "ptasią ofertę" - sprawdź aktualne ceny tych słoiczków (nowe okno) - jak widać są opcje dla różnych gatunków ptaków.
3. Perle Morbide
Granulki stworzone przez firmę Ornitalia - według producenta zastępują kiełki dostarczając wszystkich składników, które się w kiełkach znajdują. Czy tak jest? Nie wiem, ale zawsze gdy słyszę, że coś sztucznie wytworzonego zastępuje produkt naturalny, to nabieram wątpliwości ;)

Tak czy inaczej, kiedyś kupiłem garść tych granulek, gdy pojawiły się na rynku - była to wersja zielona. Podaje się je po wcześniejszym namoczeniu w wodzie - w smaku przypominały nieco konserwowy groszek - zapewne dodatek grochu miał zapewnić białko (ale głowy nie dam, bo nie miałem opakowania ze składem produktu) - tak czy inaczej moje ptaki niespecjalnie chciały to jeść. Znam hodowców, których amadyny pałaszują ten zamiennik, ale moje się do tego nie przekonały. Stąd polecam kupno małej ilości i wypróbowanie czy twoje ptaki będą chciały z tego korzystać (są sprzedawcy, którzy sprzedają rozważane, po kilka deko).
Aktualne ceny i nowe "wariacje" tego produktu możesz znaleźć na ceneo (nowe okno).
No i to tyle z zamienników i "gotowców", jakie znam. Jeśli pojawią się inne, to z radością o nich napiszę.